Aktualności

Aktualności

16 stycznia 2015

Cięcie blach pierwszego promu dla Kanady

W piątek, 16 stycznia 2015 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding odbyło się uroczyste rozpoczęcie cięcia pierwszych blach do budowy nowoczesnego, pasażersko – samochodowego promu zamówionego przez Kanadyjskiego Armatora - największego przewoźnika promowego w Ameryce Północnej i drugiego największego na świecie.

Kontrakt realizowany jest w wyniku rozstrzygnięcia przetargu ogłoszonego  przez Armatora w 2014 roku. W przetargu udział brały stocznie z Norwegii, Niemiec, Kanady i Turcji. O wyborze Remontowej Shipbuilding zadecydowała nie tylko wysoka jakość oferowanych produktów, ale również niekwestionowane doświadczenie w budowie promów.   Dotychczas zbudowaliśmy  ponad 30 jednostek tego typu, z których połowa  zasilana  jest LNG. Dzięki kolejnemu zamówieniu złożonemu przez naszego kanadyjskiego Armatora, wkrótce ta ilość wzrośnie o kolejne trzy najnowocześniejsze  w tej klasie  jednostki. Kontrakt obejmuje nie tylko  projekt, budowę, wyposażenie oraz przeprowadzenie kompletnego programu prób, ale również  dostawę statku do portu macierzystego. Pierwszy z nich  przekazany zostanie Armatorowi w połowie przyszłego roku.

Budowane promy zabierać będą na pokład 150 samochodów osobowych oraz 600 pasażerów. Zbudowane zostaną według projektu należącego  do Holdingu Remontowa, biura Remontowa Marine Design & Consulting. Spełniać będą  zarówno wymogi klasyfikatora tj. Lloyd’s Register, pod którego nadzorem zostaną zbudowane oraz agendy rządowej tj. Transport Canada.

Rozpoczęcie cięcia blach jest przełomowym momentem kończącym etap uzgodnień projektu technicznego jednostki, a zarazem rozpoczynającym  jego realizację.

Nie dziwi więc fakt, iż w uroczystości udział wzięli  liczni przedstawicieli władz BC Ferries z Kanady.