Aktualności

Aktualności

4 października 2013

Remontowa Shipbuilding zdobyła złotą kotwicę

W dniach 3 – 5 września 2013 w Gdańsku odbywają się XVII Międzynarodowe Targi BALTEXPO. Tradycyjnie jedną z licznych imprez towarzyszących wystawie jest konkurs „Złota Kotwica”. Celem konkursu jest wyróżnienie produktów i usług wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi.

W dniach 3 – 5 września 2013 w Gdańsku  odbywają się XVII Międzynarodowe Targi BALTEXPO. Tradycyjnie jedną z licznych imprez towarzyszących wystawie jest konkurs „Złota Kotwica”. Celem konkursu jest wyróżnienie produktów i usług wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi.

W tym roku nagrodę „ZŁOTĄ KOTWICĘ” w kategorii produkt zdobyła seria czterech ultra nowoczesnych promów z napędem gazowym zbudowanych dla jednego z największych właścicieli floty promowej w Norwegii - Torghatten Nord AS.

Promy  LANDEGODE, VÆROY, BODØ, i LØDINGEN przekazane zostały Armatorowi w 2012 roku. Aktualnie bezawaryjnie obsługują ruch pasażersko – samochodowy pomiędzy wyspami Archipelagu Lofotów  zabierając jednorazowo  na pokład 390 pasażerów i 120 samochodów.

Trudny akwen, na którym eksploatowane są statki, postawił  przed nimi szczególne wymagania. Uciążliwe warunki atmosferyczne panujące u wybrzeży północnej  Norwegii wymagały  zastosowania  najnowocześniejszych rozwiązań technicznych.  Dążąc do ograniczenia niekorzystnego wpływu na środowisko  zastosowano niekonwencjonalny napęd z użyciem paliwa LNG ograniczającym  emisję szkodliwych substancji do atmosfery.  Biorąc pod uwagę, rejon eksploatacji  promów - stanowi to niezaprzeczalny atut tych statków .

Koncepcja statku i początkowa faza dokumentacji powstała w wyniku współpracy norweskiego biura projektowego LMG i polskiego biura konstrukcyjnego REMONTOWA Marine Design & Consulting Sp. z o.o.

Optymalizacja kadłuba została zrealizowana za pomocą specjalistycznych programów komputerowych oraz badań modelowych w gdańskim Ośrodku Hydromechaniki Okrętu CTO S.A.
Budowa innowacyjnych promów gazowych  odpowiadających restrykcyjnym normom ekologicznym stała się w ostatnich latach jedną ze specjalności Stoczni docenianych przez Armatorów z całego świata. Współpraca z jedną   z największych firm żeglugowych w Norwegii -   Torghatten Nord AS potwierdziła i umocniła pozycję REMONTOWEJ SHIPBUILDING S.A. na rynku zaawansowanych technologicznie  statków odpowiadających restrykcyjnym normom ekologicznym.