Aktualności

Aktualności

7 września 2011

Złota Kotwica

W dniach 6 – 8 września 2011 w gdańskiej hali OLIVIA odbywają się XVI Międzynarodowe Targi BALTEXPO. Jedną z licznych imprez towarzyszących wystawie jest konkurs „Złota Kotwica”. Celem konkursu jest wyróżnienie produktów i usług wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi.

W tym roku nagrodę „ZŁOTĄ KOTWICĘ” w kategorii produkt zdobył prom pasażersko – samochodowy „MOLDEFJORD”. Jest to pierwszy z serii czterech promów LNG zbudowanych w stoczni REMONTOWA SHIPBUILDING S.A. dla norweskiego armatora Fjord1 MRF AS. 

Jest to prom najnowszej generacji odpowiadający restrykcyjnym normom ekologicznym  ograniczającym emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Charakterystyczną cechą statku jest unikatowy napęd składający się z silników zasilanych gazem LNG. Statek obsługuje ruch  pasażersko – samochodowy  w Norwegii o okolicach Molde.

W ubiegłym roku prom „Moldefjord” nagrodzony został prestiżowa międzynarodową nagrodą  Green Ship Technology Awards w kategorii Green Ship of the Year – Ekologiczny Statek Roku – za technologię budowy statków ekologicznych przyznaną przez Informa Maritime  Events z grupy Informa – wydawcy dziennika „Lloyd’s List” jednego z najbardziej znaczących na świecie czasopism morskich.
   
Statek zbudowany został według projektu norweskiego biura konstrukcyjnego LMG Marin we współpracy z polskim biurem  REMONTOWA Marine Design & Consulting Sp. z o.o.