Budowa drugiego niszczyciela min rozpoczęta

We wtorek 18 września, o godz. 12.00 w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., należącej do grupy Remontowa Holding w Gdańsku odbyło się uroczyste cięcie blach na drugi z serii trzech niszczycieli min projektu 258 Kormoran II

Tym samym rozpoczął się proces produkcyjny jednostki seryjnej o numerze budowy 258/2.

Okręt budowany jest na mocy kontraktu podpisanego 27 grudnia 2017 r. w Ministerstwie Obrony Narodowej na dostawę dla Marynarki Wojennej RP dwóch kolejnych niszczycieli min projektu 258 Kormoran II wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego. Budowa odbywa się w ramach konsorcjum ze stocznią Remontowa Shipbuilding S.A. jako liderem, w którego skład wchodzą także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

Pierwszy, prototypowy niszczyciel min ORP Kormoran, wszedł do służby 28 listopada 2017 r. Jednostka seryjna zaprojektowana została w biurze Remontowa Marine Design & Consulting z grupy Remontowa Holding, podobnie jak prototyp, posiadać będzie kadłub ze stali amagnetycznej.

Prefabrykacja, montaż sekcji, bloków i kadłuba przebiega w specjalnej hali w kontrolowanych warunkach, m. in. temperatury, wilgotności i czystości powietrza.

Okręt typu Kormoran II przeznaczony jest do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym. Ważnym atrybutem okrętu są wysokie parametry manewrowe zapewniane przez pędniki cykloidalne napędzane silnikami spalinowymi oraz niskie sygnatury pól fizycznych.

Główne parametry okrętu typu Kormoran II:

  • wyporność: do 850 t
  • długość całkowita 58,50 m
  • szerokość maks. 10,30 m