Budowa holownika dla Polskiej Marynarki Wojennej rozpoczęta

16 listopada 2017 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A. odbyła się uroczystość palenia blach jednostki B 860/1 inaugurująca budowę serii 6 holowników dla Polskiej Marynarki Wojennej.

Uroczystość palenie blach jest istotnym kamieniem milowym wieńczącym uzgodnienie projektu technicznego jednostki, a zarazem materialnym rozpoczęciem jego realizacji.

Kontrakt na budowę holowników podpisany został w czerwcu br. w wyniku rozstrzygnięcia przetargu pn. „Zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pk. „HOLOWNIK”.

Holowniki przeznaczone są miedzy innymi do:

  • zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach,
  • wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną,
  • wsparcia akcji ratowniczych,
  • transportu osób i zaopatrzenia,
  • neutralizacji zanieczyszczeń,
  • podejmowania z wody torped.

Klasa lodowa holowników pozwoli na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Jednostki posiadać będą możliwość transportu na pokładzie otwartym ładunków drobnicowych o łącznej masie do 4,0 t. i uciągu ponad 35 t. Zapas paliwa wystarczy na 7 dób pracy, natomiast autonomiczność jednostek wynosi 5 dni.

Zlecenie obejmuje zaprojektowanie oraz zbudowanie 6 holowników,
z których pierwszy przekazany zostanie Zamawiającemu w 2019 roku, kolejne w kilku miesięcznych sekwencjach kończąc realizację kontraktu w 2020 roku.