Chrzest statku pożarniczego Strażak-28

We wtorek, 6 grudnia 2022 r. w Szczecinie uroczyście ochrzczono statek pożarniczy Strażak-28 i podniesiono na nim biało-czerwoną banderę. Jednostka dołączyła do floty Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Grzegorz Witkowski – wiceminister infrastruktury, Zbigniew Bogucki – wojewoda zachodniopomorski, Wojciech Zdanowicz – dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, Dariusz Jaguszewski – członek Zarządu Remontowa Shipbuilding SA, Krzysztof Urbaś – prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, Grzegorz Pettke – dyrektor pionu okrętowego Polskiego Rejestru Statków oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej.

Matką Chrzestną statku została Wiesława Drzazga, małżonka emerytowanego wiceprezesa ds. infrastruktury w ZMPSiŚ SA Kazimierza Drzazgi zaangażowanego w projekt zakupu nowego statku dla Spółki.

– To bardzo ważny dzień dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Ostatnie czasy pokazały, jak ważnym organizmem są porty morskim, jak istotnym są ogniwem w całości łańcuchów logistycznych i dlaczego muszą pozostać bezpieczne. To one gwarantują nam ciągłość pracy i produkcji. Ich bezpieczeństwo zapewnią nowoczesne jednostki – mówił Krzysztof Urbaś, prezes ZMPSiŚ SA.

– W imieniu wszystkich Stoczniowców, Zarządu i firm, które pracowały z nami przy realizacji tego projektu, chciałbym podziękować Zarządowi ZMPG SA za zaufanie. Jesteśmy autentycznie bardzo dumni z tego statku. Ktoś mógłby powiedzieć, że to niecałe 30 metrów, ale nie wielkość kadłuba decyduje o tym, jak skomplikowany jest obiekt, jak wiele funkcji jest w stanie spełnić i jak nowoczesne jest jego wyposażenie – mówił Dariusz Jaguszewski, członek Zarządu Remontowa Shipbuilding SA.