Cięcie blach pierwszego promu dla Kanady

W piątek, 16 stycznia 2015 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding odbyło się uroczyste rozpoczęcie cięcia pierwszych blach do budowy nowoczesnego, pasażersko – samochodowego promu zamówionego przez Kanadyjskiego Armatora – największego przewoźnika promowego w Ameryce Północnej i drugiego największego na świecie.

Kontrakt realizowany jest w wyniku rozstrzygnięcia przetargu ogłoszonego przez Armatora w 2014 roku. W przetargu udział brały stocznie z Norwegii, Niemiec, Kanady i Turcji. O wyborze Remontowej Shipbuilding zadecydowała nie tylko wysoka jakość oferowanych produktów, ale również niekwestionowane doświadczenie w budowie promów. Dotychczas zbudowaliśmy ponad 30 jednostek tego typu, z których połowa zasilana jest LNG. Dzięki kolejnemu zamówieniu złożonemu przez naszego kanadyjskiego Armatora, wkrótce ta ilość wzrośnie o kolejne trzy najnowocześniejsze w tej klasie jednostki. Kontrakt obejmuje nie tylko projekt, budowę, wyposażenie oraz przeprowadzenie kompletnego programu prób, ale również dostawę statku do portu macierzystego. Pierwszy z nich przekazany zostanie Armatorowi w połowie przyszłego roku.

Budowane promy zabierać będą na pokład 150 samochodów osobowych oraz 600 pasażerów. Zbudowane zostaną według projektu należącego do Holdingu Remontowa, biura Remontowa Marine Design & Consulting. Spełniać będą zarówno wymogi klasyfikatora tj. Lloyd’s Register, pod którego nadzorem zostaną zbudowane oraz agendy rządowej tj. Transport Canada.

Rozpoczęcie cięcia blach jest przełomowym momentem kończącym etap uzgodnień projektu technicznego jednostki, a zarazem rozpoczynającym jego realizację.

Nie dziwi więc fakt, iż w uroczystości udział wzięli liczni przedstawicieli władz BC Ferries z Kanady.