Czwarty niszczyciel min zwodowany

W środę, 26 czerwca br., w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbyła się uroczystość chrztu i wodowania przyszłego okrętu ORP Jaskółka – czwartego niszczyciela min typu Kormoran II.

– Za chwilę spłynie na wodę 10. nowoczesny okręt, budowany tu dla Marynarki Wojennej RP. To jest świadectwo powrotu naszej stoczni do jej głównej specjalizacji, powrotu, który był możliwy dzięki temu, że polska Marynarka Wojenna po wielu latach, powróciła do Remontowej Shipbuilding – powiedział tuż po powitaniu gości Adam Ruszkowski, prezes zarządu Remontowa Holding S.A.

– Dziękuję za możliwość regularnego uczestniczenia w kolejnych uroczystościach w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. Palenie blach, położenie stępki, czy tak jak dziś – wodowanie okrętu (…) Te uroczystości pokazują trend odbudowy Marynarki Wojennej, jej wagę i pozycję w systemie bezpieczeństwa narodowego Państwa. Pokazują też potencjał tej stoczni w budowie najnowocześniejszych, skomplikowanych okrętów, które wspomogą zdolności Marynarki Wojennej i zdolności eksportowe, rysujące się na horyzoncie dzięki temu, że właśnie tu są kompetencje, wysokiej klasy kadry, a produkcja jest zoptymalizowana pod kątem kosztów – mówił Jacek Siewiera, sekretarz stanu, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Maciej Samsonowicz, doradca Ministra Obrony Narodowej odczytał list przesłany do uczestników uroczystości przez wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Konsekwencje wojny za naszą wschodnią granicą, gdzie Rosja napadła na Ukrainę pokazują, jak wielkie znaczenie ma bezpieczeństwo polskiego Wybrzeża, Bałtyku, infrastruktury krytycznej i swobodnej żeglugi. Nowoczesna marynarka wojenna zdolna do realizacji różnego typu zadań, zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny, jest niezbędna do zapewnienia tego bezpieczeństwa” – napisał między innymi wicepremier.

– Budowane okręty to odpowiedź na ciągłe zagrożenie minami morskimi, które stwarzają realne niebezpieczeństwo dla żeglugi, swobodnego przepływu oraz morskich linii komunikacyjnych. To właśnie te okręty będą działały na rzecz wzmocnienia więzi transatlantyckich, solidarności, wiarygodności i skuteczności działań Sojuszu NATO (…) Zwiększamy liczebność naszych sił morskich, wdrażamy nowoczesne technologie, odpowiadające współczesnym zagrożeniom na morzu – podkreślił Inspektor Marynarki Wojennej RP wiceadmirał Jarosław Ziemiański.

Kompetencje polskich stoczniowców docenił również Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego mówiąc iż to, że polska stocznia potrafi z sukcesami budować najnowocześniejsze okręty napawa dumą, generuje tysiące miejsc pracy, powoduje przepływ dużego kapitału i zapewnia bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.

Janusz Dilling z Polskiego Rejestru Statków wręczył Dariuszowi Jaguszewskiemu, prezesowi Remontowa Shipbuilding, certyfikat gotowości okrętu do wodowania.

Po poświęceniu okrętu przez kapelanów, matka chrzestna Małgorzata Zdonek, żona kontradmirała w stanie spoczynku Krzysztofa Zdonka, nadała okrętowi imię Jaskółka. Po rozbiciu butelki szampana o burtę, wystrzeliły biało-czerwone konfetti i zabrzmiał okrętowy tyfon.

Okręt po przekazaniu Marynarce Wojennej wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców i będzie stacjonował w Porcie Wojennym Świnoujście.

« z 2 »

Zdjęcia: Maciej Bielesz/PortalMorski.pl