Kolejne etapy budowy okrętów typu „KORMORAN II”

W czwartek, 10 października 2019 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbyła się uroczystość położenia stępki niszczyciela min ORP „Mewa” oraz chrztu i wodowania  niszczyciela min ORP „Albatros”. Matką Chrzestną została  Pani Krystyna Patz, żona wiceadmirała  Jerzego Patza, który był dowódcą poprzedniej jednostki.

Ta potrójna  uroczystość jest następstwem umowy na dostawę dwóch nowoczesnych niszczycieli min wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego, podpisanej z Inspektoratem Uzbrojenia w grudniu 2017 roku w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie.

Okręty budowane są przez konsorcjum firm ze stocznią Remontowa Shipbuilding S.A. z grupy Remontowa Holding jako liderem. Pozostałe spółki konsorcjum to OBR Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) oraz PGZ Stocznia Wojenna z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Podobnie jak w przypadku prototypu – ORP KORMORAN przekazanego do służby  w listopadzie 2017 – kadłuby kolejnych niszczycieli min budowane są ze stali amagnetycznej zapewniającej  niską charakterystykę pól fizycznych okrętów.

Prefabrykacja, montaż sekcji, bloków i kadłuba przebiegają w specjalnej hali wyposażonej w systemy monitoringu i specjalistyczne urządzenia filtrujące oraz kontrolujące m.in. czystość, i temperaturę powietrza, a także  zapobiegające przedostawaniu się do środka  opiłków żelaza i innych zanieczyszczeń z zewnątrz.

Okręty typu „Kormoran II” przeznaczone są do zwalczania i poszukiwania min morskich, rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min, zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi oraz prowadzenia akcji ratowniczych.

Okręty  zaprojektowane zostały przez biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting z grupy Remontowa Holding.