Kolejny etap prób morskich żaglowca El-Mellah

W środę, 16 sierpnia 2017 r. żaglowiec szkolny „El-Mellah” wyruszył w kolejne próby morskie. Do koniec września br. żaglowiec pływać będzie po polskich wodach terytorialnych zawijając do portu w Gdyni

Już podczas wcześniejszych prób przeprowadzono testy osiągów i charakterystyk manewrowych jednostki. Tym razem testowana będzie dzielność morska jednostki pod żaglami. Uczestniczący w próbach członkowie załogi będą mieli okazję poznać jednostkę przed jej finalnym odbiorem i rozpoczęciem pierwszego, samodzielnego rejsu do portu macierzystego.

Trzymasztowa fregata jest pierwszym żaglowcem zbudowanym w Remontowej Shipbuilding. Fakt ten potwierdza naszą pozycję w elitarnym gronie stoczni budujących nie tylko statki innowacyjne ale również prestiżowe. Żaglowiec „El-Mellah”, (co w języku arabskim oznacza „żeglarz”) służyć będzie kadetom Wyższej Szkoły Morskiej Algierii w doskonaleniu rzemiosła morskiego i nawigacyjnego. Dodatkowo, jak większość statków żaglowych będzie on pełnić funkcje reprezentacyjne za granicą oraz uczestniczyć w zawodach i regatach międzynarodowych.

El-Mellah będzie eksploatowany na wszystkich dostępnych akwenach żeglugowych świata.

Parametry statku, stawiają go w gronie największych i najszybszych żaglowców szkolnych na świecie. Długość okrętu wynosi 110 m, szerokość 14,5 m, wysokość najwyższego masztu 54 m – licząc od lustra wody. Powierzchnia ożaglowania wynosi 3000 metrów kwadratowych.

W skład załogi wchodzi 222 oficerów, podoficerów i marynarzy, a na pokładzie znajduje się miejsce dla 120 kadetek i kadetów. Autorem koncepcji i projektu technicznego statku jest inżynier Zygmunt Choreń, uważany za jednego z najwybitniejszych konstruktorów statków żaglowych na świecie.