Korzystny efekt współpracy z norweskim armatorem Torghatten Nord A.S.

10 grudnia 2011 roku stocznia REMONTOWA SHIPBUILDING S.A. przekazała armatorowi kolejny, nowoczesny prom pasażersko – samochodowy „KVALØY”.

To już czwarty statek zbudowany dla jednej z największych firm żeglugowych w Norwegii – Torghatten Nord AS.

Współpraca z Armatorem Torghatten Nord AS rozpoczęła się w 2009 roku podpisaniem kontraktu na budowę czterech nowoczesnych promów fiordowych różniących się rodzajem napędu, mocą silnika oraz zasięgiem obsługiwanych linii.

W połowie ubiegłego roku rozpoczęła się budowa dwóch dwustronnych promów o napędzie konwencjonalnym. Od października bieżącego roku statki te obsługują ruch pasażersko – samochodowy w rejonie w Tromsø. Prawie 36 metrowe promy o nowoczesnym designie, obsługiwane przez trzy-osobową załogę zabierają na pokład 47 pasażerów i 16 samochodów osobowych. Oba promy – Rebbenesøy i Uløytind otrzymały swe nazwy w wyniku nieformalnego konkursu zorganizowanego przez społeczność lokalną, wśród której i cieszą się dużym zainteresowaniem.

10 grudnia 2011 roku zakończyła się budowa drugiej serii promów typu RoPax. Promy pasażersko – samochodowe VENGSØY i KVALØY otrzymały nazwy wysp leżących w północnej części Norwegii i służą do obsługi publicznego transportu wodnego w tym rejonie. Statki jednorazowo zabierają na pokład 147 pasażerów oraz 21 samochodów osobowych.

W maju 2010 roku podpisano kolejne kontrakty na budowę czterech dużych, nowoczesnych promów pasażersko – samochodowych o napędzie gazowym, odpowiadającym restrykcyjnym normom ekologicznym, ograniczającym emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
Promy przeznaczone będą do obsługi ruchu pasażersko – samochodowego w rejonie archipelagu Lofotów. Jednorazowo zabierać będą na pokład 390 pasażerów i 120 samochodów osobowych.
Statki napędzane będą jednym silnikiem zasilanymi gazem LNG co pozwoli na osiągnięcie serwisowej prędkości – 17 węzłów i maksymalnej prędkości 19 węzłów.
Przewidywany termin przekazania statków to druga połowa 2012 roku.

REMONTOWA SHIPBUILDING S.A. jest jedną z niewielu stoczni posiadających doświadczenie w budowie promów o napędzie gazowym odpowiadających restrykcyjnym normom ekologicznym.
W 2010 roku stocznia zakończyła realizację kontraktu na cztery nowoczesne promy dla norweskiego armatora Fjord1 MRF AS.

Budowana aktualnie seria czterech promów najnowszej generacji dla jednej z największych firm żeglugowych w Norwegii Torghatten Nord AS umacnia pozycję REMONTOWEJ SHIPBUILDING S.A. na wymagającym rynku skandynawskim.