Nagroda dla Remontowej Shipbuilding

W piątek, 14 października 2016 roku w Gdyni odbyło się 16 Forum Gospodarki Morskiej. Podczas spotkania wręczono nagrody „Innowacyjna Gospodarka Morska 2016”

Statuetki przyznane były za wybitne osiągnięcia w pięciu kategoriach: INNOWACYJNY PROJEKT, INNOWACYJNY PRODUKT, INNOWACYJNA TECHNOLOGIA, INNOWACYJNE PRZEDSIĘWZIĘCIE, oraz OSOBOWOŚĆ.

W skład kapituły konkursowej weszli członkowie Rady Forum Okrętowego.

W kategorii „INNOWACYJNA TECHNOLOGIA” – za kreowanie nowatorskich technik operacji podwodnych na morskich polach wiatrowych, nagrodę otrzymała Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A.

Nagrodę odebrał Prezes Remontowa Shipbuilding S.A. – Pan Mateusz Filipp.

Remontowa Shipbuilding jest pierwszą polską stocznią, która zbudowała specjalistyczny statek przeznaczony do układania, podnoszenia i konserwacji kabli podmorskich.

Kablowiec SIEM AIMERY zaprojektowano i zbudowano przede wszystkim z myślą o spełnieniu wysokich wymogów przy realizacji prac instalacyjnych, napraw oraz konserwacji w branżach wiatrowej energii odnawialnej oraz offshore.

Statek posiada wiele złożonych systemów, z których na szczególną uwagę zasługuje system funkcjonalny – skomplikowane, precyzyjne i drogie wyposażenie służące do układania i obsługi kabli podmorskich. Są to między innymi tzw. karuzele – czyli specjalne zbiorniki w kształcie bębnów o ażurowej konstrukcji, posadowione na łożyskach, obracające się wokół własnej osi, służące do przewozu kabli energetycznych. Jednostka wyposażona została w najnowocześniejsze systemy nawigacyjne, w tym rozbudowany system dynamicznego pozycjonowania DP2 oraz napęd diesel-electric zapewniający optymalizację zużycia paliwa i niską emisją substancji szkodliwych do atmosfery.

Statek spełnia najwyższe normy związane z ochroną środowiska naturalnego i bezpieczeństwa żeglugi, co potwierdza notacja klasy Clean Design.

Realizacja tego kontraktu jest bardzo ważna nie tylko dla REMONTOWEJ SHIPBUILDING S.A., ale również dla całej branży okrętowej w Polsce. Świadczy bowiem o jej wysokiej innowacyjności i poziomie technicznym.