Nagroda mediów „Statek Roku” dla okrętu ORP Kormoran

Zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding SA niszczyciel min ORP Kormoran otrzymał nagrodę „Statek Roku”. Przyznano także statuetkę „Żagiel Radia Gdańsk”. Obydwa wyróżnienia wręczono w czwartek 10 bm. w Studiu Koncertowym S3 Radia Gdańsk na Gali wieńczącej pierwszy dzień I FORUM MORSKIEGO, cyklu wydarzeń i debat poświęconych gospodarce morskiej. 

Nominacje do nagrody „Statek Roku” zgłosiły stowarzyszenia branżowe przemysłu okrętowego, natomiast wyboru dokonało na drodze głosowania kilkanaście różnych redakcji i mediów (prasa, radio, TV oraz wydawnictwa i portale branżowe) z Pomorza Wschodniego i Zachodniego, specjalizujących się w gospodarce morskiej.

– Jest to nagroda przyznana w imieniu bardzo dużej części środowiska morskiego. Wyrażam radość szczególną, że w tym roku została nagrodzona jednostka zbudowana przez polską stocznię na zamówienie polskiego armatora, która służy i pływa po polskich wodach – mówił Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk.

Niszczyciel min ORP Kormoran to jedno z najważniejszych osiągnięć polskiego przemysłu – podkreślano w filmie prezentującym nagrodzoną jednostkę. Okręt przeznaczony do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich został wykonany ze stali amagnetycznej i jest wyposażony w zintegrowany system dowodzenia, obserwacji podwodnej, posiada także zdalnie sterowane pojazdy do niszczenia min. To najnowocześniejsza jednostka tej klasy w NATO, która w całości została zaprojektowana i zbudowana w Polsce. Przy tym projekcie współpracowało ponad pół tysiąca polskich podmiotów i instytucji oraz dostawców.

Nagrodę odebrał Marcin Ryngwelski, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding SA.

To nagroda nie tylko dla nas, ale także dla wszystkich inżynierów z grupy, ponieważ okręt został zaprojektowany przez wchodzące w jej skład biuro Remontowa Marine Design & Consulting – mówił prezes Ryngwelski. – Dziękujemy Marynarce Wojennej za zaufanie. To wymagający i solidny partner. Praca z nim to dla nas zaszczyt.

Jak dodał, nowoczesne rozwiązania na ORP Kormoran wdrażane są obecnie na dwóch kolejnych, budowanych jednostkach. ORP Albatros przed trzema dniami wypłynął w próby morskie i zostanie przekazany Zamawiającemu w tym roku, zaś ORP Mewa w październiku br. rozpocznie próby morskie i zostanie przekazany Zamawiającemu w marcu 2022 roku.

„Żagiel Radia Gdańsk” przyznało kolegium redakcyjne rozgłośni dla wybitnej osobowości, która łączyła ludzi ze środowiska branży morskiej. Jej laureatem został pośmiertnie Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding, który – jak podkreślono – przez ostatnie dekady wpływał na rozwój gospodarki morskiej na Pomorzu.

W imieniu rodziny śp. Piotra Soyki, nagrodę odebrał Adam Ruszkowski – prezes Remontowa Holding SA.

– Żagiel Radia Gdańsk przyjmujemy jako symboliczne docenienie jego życia i pasji, których efektem jest utworzenie w Gdańsku wielkiego, nowoczesnego, w stu procentach polskiego przedsiębiorstwa stoczniowego, znanego na całym świecie i dającego pracę kilkunastu tysiącom ludzi, z Pomorza, ale nie tylko – podkreślił Adam Ruszkowski.

– Przed nami budowa kolejnych nowych okrętów dla Marynarki Wojennej RP. Będziemy także odnawiać flotę polskich armatorów, którym w najbliższych latach dostarczymy nowoczesne i proekologiczne, niskoemisyjne jednostki. Jesteśmy gotowi do podjęcia tych nowych i trudnych zadań. Jestem zaszczycony, że w grupie Remontowa Holding będziemy kontynuować to, co Prezes Soyka zapoczątkował i do czego nas przygotował – powiedział Adam Ruszkowski.