Nowe promy hybrydowe są już w Londynie

W październiku br. zakończyła się budowa nowoczesnych promów hybrydowych zamówionych przez brytyjskiego armatora Transport for London. Po pomyślnym zakończeniu cyklu prób dokowych i morskich statki  wyruszyły w swą pierwszą i przypuszczalnie najdłuższą podróż –  z Gdańska do Londynu. 9 listopada br. w Londynie podpisane zostały stosowne dokumenty potwierdzające przekazanie obu statków Armatorowi.

Nowe promy wejdą do eksploatacji najprawdopodobniej na początku przyszłego roku po zainstalowaniu zaawansowanych technologicznie, magnetycznych  systemów cumowniczych na przystaniach. Zajmą miejsce trzech 55-letnich jednostek, które zostaną wycofane z użytku

Promy „Ben Woollacott” i  “Dame Vera Lynn”, służyć będą mieszkańcom Londynu w przeprawie przez Tamizę łącząc dzielnice Woolwich i North Woolwich. Każdy z promów będzie mógł jednorazowo zabrać na pokład 150 pasażerów i 45 samochodów osobowych. Przewiduje się, że oba promy przewozić będą łącznie ponad milion samochodów i 2,6 miliona pasażerów rocznie.

Promy wyposażone zostały w napęd hybrydowy zapewniający wiele korzyści, a przede wszystkim niższe koszty eksploatacji oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Ponadto, zespoły prądotwórcze zostały  wyposażone w dodatkowy system oczyszczania spalin, dzięki czemu będą to najbardziej ekologiczne i przyjazne środowisku jednostki pływające po Tamizie.

Statki zaprojektowane zostały przez norweskie biuro projektowe LMG Marin i spełniają zarówno wymogi klasyfikatora tj. Lloyds Register of Shipping, pod którego nadzorem zostały zbudowane jak również agendy rządowej tj. Maritime & Coastguard Agency.