Nowy kontrakt

23 września 2013 r Inspektorat Uzbrojenia zawarł kontrakt z Konsorcjum złożonym z Remontowa Shipbuilding SA, będącym Liderem Konsorcjum oraz Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej i Stocznią Marynarki Wojennej SA w upadłości likwidacyjnej na projekt i budowę okrętów – niszczycieli min pk. „Kormoran II”. Kontrakt zawarto w formie umowy na prototyp z terminem zdania pod koniec 2016 roku i umowy ramowej na dwie kolejne jednostki, przeznaczonej do realizacji po przekazaniu pierwszego okrętu.

Remontowa Shipbuilding założona w 1945 jest głównym dostawcą dużych i średnich okrętów dla Marynarki Wojennej RP. Powrót do współpracy z Siłami Zbrojnymi jest bardzo ważny dla Stoczni ponieważ oznacza odnowienie wieloletnich partnerskich relacji, jak również i udział w projekcie rozpoczynającym program modernizacji floty.

Okręt przeznaczony jest do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej, jak i w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym, a także do wykonywania pozostałych zadań pomocniczych określonych przez Zamawiającego. Okręt zostanie zaprojektowany by zapewnić niską sygnaturę pól fizycznych i posiadać będzie wysokie parametry manewrowe zapewniane przez pędniki cykloidalne napędzane silnikami spalinowymi.

Kormoran II.
Główne parametry okrętu:

  • 1. Wyporność: do 850 t
  • 2. Długość całkowita -58,50 m
  • 3. Szerokość maks. – 10,30 m
  • 4. Wysokość do pokładu dziobówki – 6,40 m 5. Wysokość do pokładu głównego na rufie – 4,70 m