Pierwszy wielozadaniowy statek został zwodowany

W piątek, 26 lipca 2019 roku w naszej Stoczni odbyło się wodowanie statku wielozadaniowego B 618/1. Jest to pierwsza z dwóch, jednostka zamówiona przez Urząd Morski w Szczecinie.
Po zakończeniu budowy statek eksploatowany będzie przez Urząd Morski w Gdyni.

Jednostki zastąpią zbudowane w naszej Stoczni statki hydrograficzne „Zodiak” i „Planeta”, przekazane do eksploatacji w 1982 roku. Nowe statki posiadać będą lepsze parametry i możliwości.
Będą wykorzystywane m.in. do transportu, obsługi, wymiany i kontroli pław morskich, do wykonywania pomiarów hydrograficznych z obróbką i opracowywaniem pomiarów, do holowania
i kruszenia lodu na akwenach oraz jako jednostki wspierające inne służby w ratownictwie morskim, gaszeniu pożarów i zwalczaniu rozlewów olejowych.
Statki o długości 60 m, szerokości 12,8 m i zanurzeniu 3,5 m będą osiągać prędkość 13 w.
Wyposażone będą w spalinowo – elektryczny system napędu pozwalający na elastyczne wykorzystanie mocy przy wypełnianiu różnorodnych funkcji.

Obie jednostki budowane są według projektu wykonanego przez należące do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego Polski Rejestr Statków.

Statki wejdą do eksploatacji w połowie 2020 roku.