Projekt graficzny nowego promu Salish Heron dla BC Ferries

Salish Heron, prom pasażersko-samochodowy budowany w stoczni Remontowa Shipbuilding SA dla BC Ferries, zostanie przyozdobiony grafiką zaprojektowaną przez rdzennego kanadyjskiego artystę Maynard Johnny Jr.

Przedstawienie czapli, imiennika promu Salish Heron (ang. czapla) jest „krokiem w kierunku podniesienia świadomości na temat historii Kanady i jej rdzennych mieszkańców” – podkreślił autor projektu podczas ceremonii w siedzibie BC Ferries.

„Czaple i moja rodzina zamieszkiwaliśmy niegdyś obszar znany obecnie jako miasto Chemainus – mówi Maynard Johnny Jr. – Te majestatyczne ptaki wskazywały kiedyś ludziom miejsca obfite w ryby. Stworzyłem więc czaplę, używając tradycyjnego wzornictwa z nowoczesnymi barwami, które stały się moim znakiem rozpoznawczym. Projekt wyróżnia długi dziób, długą szyję wielkiej błękitnej czapli, a także skrzydła, pióra ogona i szpon. Chciałem, aby Salish Heron był fascynujący dla widza „– dodał.

Pasażerowie BC Ferries będą podróżować promem Salish Heron w rejsach na wyspy Pender, Saturna, Mayne i Galiano z i do Swartz Bay w przyszłym roku. Prom pomieści do 138 pojazdów i 600 pasażerów na rejs.

Remontowa Shipbulding SA przekazała w latach 2016-2017 jednostki: Salish Orca, Salish Eagle i Salish Raven. Były to pierwsze promy we flocie BC Ferries z napędem na LNG i jedne z pierwszych z tego typu paliwem w Ameryce Północnej. Dzięki innowacyjnemu napędowi statki te emitują do 25 proc. dwutlenku węgla, ponad 85 proc. tlenków siarki, 50 proc. tlenków azotu i 99 proc. cząstek stałych mniej w porównaniu do napędu opartego na konwencjonalnym paliwie żeglugowym.

 

fot. BC Ferries