Prom Salish Heron płynie do Kanady

17 grudnia 2021r. ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA wypłynął Salish Heron – czwarty prom pasażersko-samochodowy klasy „Salish” budowany dla największego operatora żeglugi promowej w Ameryce Północnej. W drodze do Kolumbii Brytyjskiej w zachodniej Kanadzie ma do przebycia ponad 10 tys. mil morskich.

Salish Heron został zbudowany na bazie kompletnej dokumentacji stworzonej przez biuro Remontowa Marine Design & Consulting sp. z o.o. w 2016 roku. Przygotowania do realizacji projektu rozpoczęły się dosłownie w dniu podpisania kontraktu, tj. 1 listopada 2019 roku. Umowę uprawomocniono 20 grudnia 2019 r., na początku lutego 2020 roku odbyło się palenie pierwszych blach, a w grudniu wodowanie.

Kontrakt obejmował nie tylko budowę i wyposażenie, ale także przeprowadzenie prób i dostawę statku do portu macierzystego. Nadzór nad budową sprawowało towarzystwo klasyfikacyjne Lloyd’s Register.

Prom ma do przebycia, z Gdańska, do Kolumbii Brytyjskiej w zachodniej Kanadzie, ok. 10 440 mil morskich. Jego pierwszym celem jest port Las Palmas (Gran Canaria), skąd czeka go transatlantycka podróż, która zajmie, według szacunków armatora, 45 do 55 dni, w zależności od warunków pogodowych.

W przyszłym roku zastąpi prom Mayne Queen i będzie obsługiwać, wspólnie z Queen of Cumberland linię Swartz Bay-Southern Gulf Islands w prowincji Kolumbia Brytyjska w zachodniej Kanadzie. Jego portem macierzystym będzie Victoria.