Remontowa Shipbuilding buduje fregaty w ramach programu Miecznik

We wtorek, 27 lipca 2021 r. minister Mariusz Błaszczak zatwierdził podpisaną przez Konsorcjum PGZ-Miecznik, a Inspektoratem Uzbrojenia umowę na dostawę trzech fregat w ramach programu Miecznik ujętego w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.

Tym samym rozpoczęła się realizacja budowy fregat. To nowoczesne okręty, które zapewnią Marynarce Wojennej RP nowe zdolności operacyjne, niezbędne do wykonywania szerokiego spektrum działań na morzu. W skład Konsorcjum PGZ-Miecznik wchodzi: Polska Grupa Zbrojeniowa SA, PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding.

Podpisany kontrakt zakłada opracowanie, zbudowanie oraz dostarczenie w latach 2021-2034 trzech okrętów nawodnych klasy fregata wraz ze Zintegrowanym Systemem Walki (ZSW). Wartość całego zamówienia, wraz z jednostkami ognia i pakietem logistycznym opiewa na około 8 miliardów złotych, co czyni go największym kontraktem w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego. Perspektywa zakończenia projektu to rok 2034.

– Oczekuję, że proces budowy będzie przebiegał tak szybko, jak w przypadku niszczycieli min typu Kormoran, budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding SA. To wizytówka zdolności, możliwości polskiego przemysłu zbrojeniowego i jednocześnie dowód na to, że można w Polsce budować okręty, które są bardzo dobrze oceniane przez polskich marynarzy. Jestem przekonany, że tak będzie również w przypadku trzech fregat wielozadaniowych – mówił podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak. Jak dodał, fregaty powstaną w odpowiedzi na potrzeby polskiej Marynarki Wojennej.

Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl