Statek typu PSV Coey Viking przekazany armatorowi

Zakończyła się budowa pierwszego z dwóch wielozadaniowych  statków specjalistycznych typu PSV, zamówionych w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. przez firmę Borealis Maritime. PSV Coey Viking  będzie eksploatowany pod zarządem technicznym firmy armatorskiej Viking Supply Ships AB.

18 stycznia br. statek został przekazany armatorowi i niebawem po mobilizacji (adaptacji – przystosowaniu do konkretnego zadania)  wejdzie do regularnej eksploatacji w norweskim sektorze Morza Północnego.

Coey Viking przeznaczony jest do obsługi morskiego przemysłu wydobywczego. Spełnia najwyższe normy związane z ochroną środowiska. Jest zasilany LNG lub  lekkim olejem okrętowym – MGO w układzie napędowym gazowo-elektrycznym. Dodatkowo  zainstalowano na nim układ zasilania bateryjnego, co plasuje go na bardzo wysokiej pozycji w gronie najnowocześniejszych jednostek z elektrycznym napędem hybrydowym. Wyposażenie w baterie akumulatorów, pozwala znacząco ograniczyć zużycie paliwa i emisję szkodliwych substancji do atmosfery, a postój w porcie dopasować do ograniczeń w zakresie norm hałasu.

Coey Viking wyposażony jest  w system dynamicznego pozycjonowania, o wyśrubowanych parametrach pogodowych, który zapewnia utrzymanie pozycji statku przy wietrze o prędkości przekraczającej 35 węzłów i wysokości fali dochodzącej do 4 m. Na statku zainstalowano również system do zwalczania pożarów obiektów obcych klasyfikowany jako Fi-Fi -2 jak również do zwalczania rozlewów olejowych certyfikowany wg przepisów NOFO.

Statek zbudowano według zmodernizowanego projektu Wärtsilä VS 4411 DF, pod nadzorem  towarzystwa klasyfikacyjnego DNV-GL.