Strażak-28 przechodzi próby morskie

Strażak-28 (B-861-1), statek pożarniczy zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding SA dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, rozpoczął próby morskie. Po testach, które potrwają kilka dni, nastąpi przygotowanie do przekazania jednostki Zamawiającemu.

Strażak-28 ma już za sobą prace montażowe i próby na uwięzi, czyli testy wszystkich urządzeń i systemów znajdujących się na wyposażeniu statku w warunkach portowych. Teraz przyszedł czas na to, aby sprawdzić, jak nowa jednostka poradzi sobie w warunkach morskich.

W czasie prób morskich zostaną sprawdzone w działaniu, w normalnych warunkach eksploatacyjnych urządzenia oraz zweryfikowane zostaną wszystkie założone parametry jednostki, prędkość, siła uciągu. Przeprowadzone zostaną próby manewrowe statku, działanie systemu gaszenia, który jest podstawową funkcją budowanej jednostki, rozwijanie zapory przeciw olejowej oraz wszystkie systemy odpowiadające za bezpieczeństwo i bezpieczne operowanie jednostką w eksploatacji.

Próby morskie mają potrwać pięć dni. Podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, czyli oficjalne przekazanie Strażaka-28 zaplanowano na 18 listopada.

Strażak-28 to nowoczesna jednostka o długości 29,2 m, szerokości 10,47 m, z uciągiem na palu 45 t, wyposażona w dwie pompy FiFi o mocy 2700 m3/h każda.