Tysięczne wodowanie w 70-tą rocznicę powstania stoczni

Remontowa Shipbuilding – stocznia o bogatej tradycji i doświadczeniu obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia. Swą działalność rozpoczęła od budowy wagonów kolejowych i produkcji mebli okrętowych. Sukcesywnie poszerzając profil produkcji stała się liderem wśród europejskich stoczni produkcyjnych. Dziś Remontowa Shipbuilding należąca do grupy kapitałowej REMONTOWA HOLDING posiada szeroki asortyment produktów, a zbudowane w niej statki wyróżniają się najnowocześniejszą technologią oraz wysokim stopniem zautomatyzowania zgodnie z oczekiwaniami armatorów oraz panujących na rynku trendów. W ciągu 70 lat działalności Stocznia zbudowała blisko 1000 statków i okrętów różnych typów. Tysięczny statek jest już w trakcie budowy. Jesienią bieżącego roku odbędzie się jego wodowanie.

Będzie to Żaglowiec Szkolny zamówiony przez Armatora z Afryki Północnej.

Trzymasztowa fregata służyć będzie kadetom Wyższej Szkoły Morskiej w doskonaleniu rzemiosła morskiego i nawigacyjnego.

Dodatkowo, jak większość statków żaglowych pełnić on będzie funkcje reprezentacyjne a także brać będzie udział w zawodach i regatach międzynarodowych.

Żaglowiec będzie eksploatowany na wszystkich dostępnych akwenach świata z wyłączeniem strefy polarnej w okresie zimy polarnej.

Poza budową statku, kontrakt obejmuje również szkolenie członków załogi i kadetów, które przeprowadzone będzie we współpracy z Akademią Morską w Gdyni.

Autorem koncepcji i projektu technicznego statku jest biuro projektowe Choreń Design & Consulting.

Termin dostawy statku przewidziany jest koniec 2016 roku.

Podstawowe parametry:

  • Długość całkowita – 110 m
  • Szerokość – 14,5 m
  • Wysokość boczna – 8,6 m
  • Powierzchnia ożaglowania – 3000 m2
  • Prędkość pod żaglami – 17 węzłów (przy wietrze 6°B)
  • Ilość osób – 222 w tym 120 kadetów i kadetek