Wodowanie gazowego statku do obsługi platform wiertniczych

We wtorek, 16 września 2014 roku w stoczni REMONTOWA SHIPBUILDING odbyło się wodowanie specjalistycznego statku przeznaczonego do zaopatrywania platform wiertniczych i wydobywczych. Statek budowany jest dla jednego z największych, norweskich operatorów floty offshore. Statek został już zakontraktowany do pracy na Morzu Północnym przy obsłudze pola naftowego eksploatowanego przez koncern Shell.

Realizacja tego kontraktu jest dla stoczni szczególnie ważna. Będzie to pierwszy statek zaopatrzeniowy napędzany silnikami zasilanymi gazem LNG.

Godnym odnotowania jest fakt, że jednostka ta w całości powstaje w Gdańsku. Począwszy od budowy kadłuba, aż po kompletne wyposażenie oraz przeprowadzenie prób zdawczych. Statek zostanie wyposażony w najnowocześniejsze systemy nawigacyjne w tym rozbudowany system dynamicznego pozycjonowania DP2, napęd gazowo-elektryczny, system do zwalczania pożarów Fi-Fi 2 oraz system do zwalczania rozlewów olejowych.

REMONTOWA SHIPBUILDING od wielu już lat jest uznanym dostawcą statków obsługujących naftowy przemysł wydobywczy. Jednak tym razem będzie to pierwszy statek zaopatrzeniowy o napędzie gazowym. W ten sposób połączone zostanie wieloletnie doświadczenie w budowie promów o napędzie gazowym jak i jednostek dla sektora offshore.

Statek o długości 89 metrów oraz pokładzie roboczym o pow. 980 m² posiadał będzie nośność 5400 DWT. Obsługiwany będzie przez 25 – osobową załogę. Jednostka ta spełniać będzie najwyższe normy związane z ochroną środowiska i bezpieczeństwem żeglugi CLEAN DESIGN, a pływać będzie pod najbardziej renomowaną banderą norweską.

Koncepcja statku, dokumentacja techniczna i robocza wykonywana jest przez norweskie biuro Wartsila Ship Design. Budowa realizowana jest pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego DNV.