Wodowanie lodołamacza Tarpan

W stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding, 18 marca br. zwodowano ostatni z serii dwóch lodołamaczy liniowych, budowanych na zamówienie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Dwa tygodnie po wodowaniu jednostki Ocelot (B105/1), przy pomocy dźwigu pływającego, tym razem na wodę opuszczono lodołamacz Tarpan (B105/2).

Wodowaniu przyglądali się przedstawiciele m.in.: Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a także reprezentanci sprawującego nadzór nad budową jednostki towarzystwa klasyfikacyjnego Polski Rejestr Statków.

Lodołamacz Tarpan, podobnie jak wcześniej Ocelot, został zwodowany będąc już w pełni wyposażonym. Kolejnym etapem będą próby portowe, a potem próby na akwenach otwartych, poprzedzające przekazanie obu jednostek Zamawiającemu.

Obie jednostki posiadają klasę lodową i są wyposażone w silniki wysokoobrotowe, a także w najnowocześniejsze systemy nawigacyjne i komunikacyjne. Generalnym wykonawcą lodołamaczy jest spółka Stal-Rem, należąca do grupy Remontowa Holding.

Fot.: Sławomir Lewandowski /PortalMorski.pl