Zodiak II dla Urzędu Morskiego w Gdyni uroczyście ochrzczony

25 września przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni uroczyście ochrzczono i podniesiono banderę na wielozadaniowym statku Zodiak II, zbudowanym w stoczni Remontowa Shipbulding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding w ramach projektu prowadzonego przez Urząd Morski w Szczecinie.

Zodiak II to pierwsza z dwóch wielozadaniowych jednostek, budowanych dla administracji morskiej w Gdyni i Szczecinie, w ramach prowadzonego przez Urząd Morski w Szczecinie projektu „Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”. 20 sierpnia 2018 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding odbyła się uroczystość cięcia pierwszych blach dla Zodiak II, a już po dwóch miesiącach, 29 października 2018 roku położono stępkę pod budowę statku. Wodowanie nastąpiło w lipcu ubiegłego roku.

Statek został zbudowany według projektu wykonanego przez należące do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting. Drugą, bliźniaczą jednostkę – Planetę I będzie eksploatował Urząd Morski w Szczecinie. Wodowanie nastąpiło w październiku ubiegłego roku. Prace na jednostce przebiegają zgodnie z harmonogramem i zgodnie z założeniem zostanie przekazana Zamawiającemu na przełomie października i listopada.

Oba statki, o długości 60 m, szerokości prawie 13 m i zanurzeniu 3,5, będą osiągać prędkość 13 węzłów. Wyposażone będą w spalinowo-elektryczny system napędu pozwalający na elastyczne wykorzystanie mocy przy wypełnianiu różnorodnych funkcji.

– Ta jednostka łączy w sobie cechy jednostki hydrograficznej, lodołamacza, statku pożarniczego, ratowniczego, do zwalczania rozlewów olejowych – to główne funkcje, które warto wymienić, bo pokazuje, jak dzięki temu administracja już w pełni wchodzi w XXI wiek – mówił Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, dodając, że nie ma żadnych obaw, co do tego statku, ponieważ został wybudowany w polskiej stoczni z grupy kapitałowej Remontowa Holding pod nadzorem uznanego klasyfikatora Polskiego Rejestru Statków SA.

– Chcę podziękować armatorowi, czyli Urzędom Morskim za dobrą i konstruktywną współpracę, i przyjazną atmosferę każdego dnia, jaka towarzyszy przy budowie obu statków. Już dzisiaj zapraszam do wypatrywania na wodach Zatoki Gdańskiej bliźniaczej jednostki Planeta I, która na początku października rozpocznie próby morskie, a na przełomie października i listopada zostanie przekazana tym razem Urzędowi Morskiemu w Szczecinie – mówił Marcin Ryngwelski, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding SA. – Budowa Zodiaka II była dla nas dużym wyzwaniem. Armator postawił jasne wymagania – statek ma być wielozadaniowy i nowoczesny – został naszpikowany najnowocześniejszą elektroniką i wszystkimi systemami napędowymi i manewrowymi, które są dziś dostępne na rynku shippingowym – mówił Marcin Ryngwelski.

Fot.: Sławomir Lewandowski, Marcin Koszałka / PORTALMORSKI.PL

Projekt budowy dwóch wielozadaniowych jednostek dla Urzędów Morskich w Gdyni i Szczecinie jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014 – 2020. Wartość kontraktu na budowę dwóch jednostek wielozadaniowych to 213 mln 650 tys. złotych.