Zodiak II i Planeta I z nagrodą Baird Maritime

Wydawnictwo morskich czasopism i portali fachowych Baird Maritime przyznało statkom Zodiak II i Planeta I ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA nagrodę w kategorii „Najlepsza robocza jednostka wielozadaniowa” 2020 roku na świecie.


Zodiak II i Planeta I
to bliźniacze statki wielozadaniowe zbudowane w ramach prowadzonego przez Urząd Morski w Szczecinie projekt „Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014-2020.

Nowe, 60-metrowe jednostki zastąpiły wysłużone, 38-letnie obecnie, statki eksploatowane dotąd przez Urząd Morski w Szczecinie i Urząd Morski w Gdyni. Pierwszy z dwóch tego typu statków – Zodiak II – został przekazany Urzędowi Morskiemu w Gdyni, Planeta I Urzędowi Morskiemu w Szczecinie.

Ukończenie tych wysoce wszechstronnych statków i wprowadzenie ich do służby było nie lada wyzwaniem dla Remontowej Shipbuilding SA, która podobnie jak inne firmy na całym świecie, musiała wprowadzić znaczące zmiany w swojej codziennej działalności, aby zminimalizować wpływ pandemii Covid-19 – czytamy na stronie Baird Maritime.

Mimo licznych trudności, stocznia przekazała w ubiegłym roku dziewięć statków. Jak podkreślono w komentarzu Baird Maritime, Remontowa Shipbuilding wykorzystała swój wcześniejszy sukces, prowadząc zaawansowane negocjacje z potencjalnymi klientami, co zwiększa możliwość pozyskania kolejnych zamówień na nowe zaawansowane jednostki.

Spodziewamy się, że wykorzystanie paliw alternatywnych będzie miało stale rosnący wpływ na projektowanie i budowę statków – podała spółka.

Remontowa Shipbuilding przyznała jednak, że trwająca pandemia będzie nadal stwarzać ograniczenia dla polskiego przemysłu stoczniowego, szczególnie w pozyskiwaniu nowych zamówień.

– Choć nadal będziemy pracować nad pozyskaniem nowych kontraktów zagranicznych, to obecnie koncentrujemy się na realizacji projektów dla odbiorców w kraju, szczególnie dla Marynarki Wojennej – informuje stocznia, cytowana w Baird Maritime.

Pomimo zakłóceń spowodowanych pandemią koronawirusa, był to bardzo twórczy i produktywny rok dla konstruktorów i producentów statków na świecie, szczególnie w sektorach: rybackim, pasażerskim i bezpieczeństwa morskiego – pisze Neil Baird, współzałożyciel i były redaktor naczelny magazynu Baird Maritime i Work Boat World. – Co ważne, innowacje wykazane w projektowaniu i wyposażeniu statków oraz jakość konstrukcji i ich wykończenia, ogólnie rzecz biorąc, były bezprecedensowe i imponujące.

Aby zapoznać się z listą laureatów nagród „Best Of” 2020, kliknij tutaj.

 

Fot.: Marcin Koszałka / PortalMorski.pl