Zodiak II podczas prób morskich pomógł zagrożonemu jachtowi

W nocy 29 bm. podczas ostatniego etapu prób morskich na wodach Zatoki Gdańskiej wielozadaniowy statek Zodiak II odpowiadział na wezwanie unieruchomionego pełnomorskiego jachtu Kacyk.
Zodiak II, będąc w niedużej odległości od zagrożonego jachtu, podjął zgłoszenie i pojawił się we wskazanym miejscu jako pierwszy.

Niecodzienne i nieplanowane wcześniej zdarzenie miało miejsce w czasie ostatniego etapu prób morskich jednostki wielozadaniowej Zodiak II, jednej z dwóch budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding dla polskich Urzędów Morskich. Najpierw poinformowano o przecieku kadłuba i nabieraniu wody w zęzy, którego załoga jachtu nie mogła opanować, a chwilę później o kolejnym problemie związanym z utratą napędu i tym samym sterowności jednostki.

Kapitanat portu, koordynujący działania załóg polecił jednostce oświetlać zagrożony jacht i osłaniać od silnego wiatru. W ciągu kolejnych kilkunastu minut na miejscu pojawiła się jednostka Służby Ratownictwa Morskiego SAR z wyspecjalizowaną załogą, która podjęła działania zabezpieczające załogę i jacht. Warto dodać, że jednostką tą był statek ratowniczy typu SAR 3000 Sztorm zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding w 2011 roku, obecnie stacjonujący w Morskiej Stacji Ratowniczej w Helu.

Zodiak II zakończył swoje zadania przed godziną 2 w nocy. Zakończone testy po raz kolejny potwierdziły wszystkie dotychczasowe osiągi jednostki w zakresie manewrowości oraz dzielności morskiej, pozwalające na bardzo precyzyjne i bezpieczne podejście do zagrożonego obiektu.