Strażak-28 w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA

W piątek, 18 listopada w Szczecinie podpisano protokół zdawczo-odbiorczy Strażaka-28. To nowy statek pożarniczy zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.

Strażak-28 stocznię Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku opuścił w niedzielę, 13 listopada. Do portu w Świnoujściu zawinął już następnego dnia wieczorem. Tam rozpoczął się proces przekazywania jednostki z odbiorem wszystkich pomieszczeń, urządzeń i funkcji statku. W piątek, 18 listopada podpisano protokół zdawczo-odbiorczy, co oznacza, że statek formalnie należy już do Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Symboliczny chrzest i podniesienie bandery zaplanowano na 6 grudnia.

Strażak-28 został przystosowany m.in. do walki z pożarami na zbiornikowcach LNG oraz będzie czuwać nad bezpieczeństwem przeciwpożarowym na akwenach portów morskich Szczecin, Police i Świnoujście. Mierzy 29,2 m długości oraz 10,47 m szerokości. Jego zanurzenie konstrukcyjne to 3,45 m. Rozwijać będzie max. prędkość do 12 węzłów. Zakup statku przez ZMPSiŚ SA jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu to ok. 40,6 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej ok. 34,5 mln zł.

Strażak-28 będzie trzecim we flocie ZMPSiŚ S.A. Obecnie w Szczecinie cumuje Strażak-24, w Świnoujściu zaś Strażak-26.

 

 

źródło: ZMPSiŚ SA