Stępka piątego niszczyciela min typu Kormoran

20 marca br. w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku (Grupa Remontowa Holding) położono stępkę piątego z serii niszczycieli min projektu 258 Kormoran II. Okręt będzie nosił nazwę ORP Rybitwa. Po przekazaniu Polskiej Marynarce Wojennej w 2027 roku, zostanie wcielony do 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, bazującego w Świnoujściu.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i Wojska Polskiego, w tym Agencji Uzbrojenia, Marynarki Wojennej, a także polskiej administracji morskiej i uczelni. Sekretarz Stanu i Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera mówił o duże roli stoczni Remontowa Shipbuilding w procesie budowy potencjału Marynarki Wojennej.

– To przykład dojrzałej, usystematyzowanej produkcji. To ogromna przyjemność gościć w firmie, która ma zdrowe fundamenty, zdrowe finansowanie, długoterminowe kontrakty realizowane na czas i właściwe zrozumienie swojej misji. Za to panie prezesie, bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję również partnerom przemysłowym, także państwowym, jak PGZ Stocznia Wojenna, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. i tym podmiotom, które kontrybuują w tym projekcie – mówił minister Siewiera.

– To wyjątkowe okręty obrony przeciwminowej, które potwierdziły swoją wartość nie tylko na Bałtyku, ale również Morzu Północnym, działając w stałych zespołach przeciwminowych i pokazując swojej ogromne możliwości. To bardzo udane okręty, co również podkreślają nasi sojusznicy w NATO – mówił z kolei kontradmirał Włodzimierz Kułagin, Szef Zarządu Uzbrojenia w Inspektoracie Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

O tym, że budowana jednostka ma służyć do realizacji interesów naszego kraju, mówił z kolei chwaląc jednocześnie proces budowy niszczycieli min realizowany w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

– Proces budowy jednostek w dobrze zgranym zespole, w dobrze zorganizowanych podmiotach stoczniowych i budowany w seriach – a nie jako pojedyncze egzemplarze – ma sens. Jestem głęboko przekonany, że podobne procesy przy budowie kolejnych jednostek dla polskich morskich sił zbrojnych będą realizowane, bo silna pozycja Polski na Bałtyku leży w interesie całej Rzeczpospolitej – podkreślił Szef Szefostwa Techniki Morskiej w Agencji Uzbrojenia, komandor Piotr Skóra.

– Marynarka Wojenna powinna mieć stabilny plan rozwoju, a do tego konieczne jest tworzenie kadr dla całego przemysłu okrętowego oraz łańcucha dostaw powiązanego z tą branżą już na poziomie szkół branżowych, szkół średnich i oczywiście szkolnictwa wyższego – podkreślała Beat Rutkiewicz, Wojewoda Pomorska.

Gotowość do kontynuacji dalszego procesu produkcyjnego potwierdził Aleksander Łęgowski, dyrektor okrętowy Polskiego Rejestru Statków.

W sekcję stępkową okrętu wspawano symboliczną monetę, a następnie podpisano protokół potwierdzający położenie stępki.

Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl