Kontrakt na trzy następne niszczyciele min Kormoran II podpisany

W niedzielę, 26 czerwca 2022 r. w Świnoujściu w dniu święta Marynarki Wojennej, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na budowę kolejnych trzech seryjnych niszczycieli min projektu 258 Kormoran II.

Stronami umowy są Skarb Państwa – Agencja Uzbrojenia oraz Konsorcjum w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. jako lider, PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.

W uroczystości wzięli udział m.in.: prezes zarządu Remontowa Holding S.A. Adam Ruszkowski oraz przedstawiciele lidera Konsorcjum, stoczni Remontowa Shipbuilding – prezes zarządu Marcin Ryngwelski i członek zarządu Dariusz Jaguszewski.

– To dobre okręty, zbudowane w polskiej stoczni. Cieszę się, że oprócz jednego okrętu, który już jest w służbie, kolejne niebawem trafią do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża – powiedział premier Błaszczak.

Za kilka tygodni okręt ORP Albatros, który obecnie przechodzi testy zdawczo – odbiorcze, zostanie przekazany, natomiast jesienią do służby wejdzie kolejny – ORP Mewa.

Jak podkreślił szef resortu obrony to ważne, by polska marynarka dysponowała najnowocześniejszym sprzętem, który daje gwarancję tego, że świetnie wyszkoleni polscy marynarze skutecznie mogą strzec polskiego wybrzeża.

– Naszym zadaniem – zadaniem władz Rzeczypospolitej jest tworzenie warunków do tego, żeby polskie wojsko – w tym Marynarka Wojenna mogło się rozwijać. To zadanie podstawowe – bezpieczeństwo naszej ojczyzny – mówił wicepremier.

Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej, jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).