Położenie stępki drugiego okrętu SIGINT

23 stycznia 2024 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding SA położono stępkę pod budowę drugiego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej. Na okręcie, który otrzyma imię ORP Henryk Zygalski zakończono już etap obróbki prefabrykacji wstępnej kadłuba i rozpoczęto montaż poszczególnych elementów jednostki w całość.

To już drugi okręt SIGINT, budowany tu w ramach programu Delfin. Stępkę pierwszego z nich, który otrzyma nazwę ORP Jerzy Różycki, położono 27 lipca 2023 roku. Remontowa Shipbuilding realizuje kontrakt na zaprojektowanie, budowę, dostawę i wsparcie logistyczne dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego, podpisany w listopadzie 2022 roku pomiędzy Agencją Uzbrojenia, a koncernem Saab, który zlecił wykonanie tych jednostek polskiej stoczni.

Licznej delegacji Kockums AB przewodniczył wiceprezes koncernu Lars Brännström. Gośćmi ze strony polskiej byli między innymi: szef Zarządu Uzbrojenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych kontradmirał Włodzimierz Kułagin, dowódca 3. Flotylli Okrętów w Gdyni kmdr Andrzej Ogrodnik, szef Szefostwa Techniki Morskiej w Inspektoracie Uzbrojenia kmdr Piotr Skóra, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia płk Piotr Paluch.

„Będą to wysoce niezawodne i zaawansowane jednostki, zaprojektowane w celu ułatwienia gromadzenia danych komunikacyjnych i elektronicznych. Wierzymy, że te okręty zwiększą możliwości zbierania informacji przez naszą Marynarkę Wojenną, armię i automatycznie zwiększą nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale także bezpieczeństwo NATO i Unii Europejskiej. Dziękuję Agencji Uzbrojenia, szwedzkiemu koncernowi Saab i wszystkim pracownikom stoczni, zaangażowanym w realizację tego projektu” – mówił Dariusz Jaguszewski, prezes Remontowa Shipbuilding SA.

„Jestem bardzo dumny z postępów w budowie. Jednostki będą wyposażone w najnowocześniejsze systemy, które pozwolą zwiększyć zdolności obronne nie tylko na Bałtyku. Ufam, że dzięki nim już wkrótce marynarze i żołnierze będą mogli zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo” – podkreślał z kolei Lars Brännström.

Podczas uroczystości, w stępkę okrętu wspawano pamiątkową monetę. Podpisano także protokół potwierdzający położenie stępki.

Fot.: Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl