Położenie stępki niszczyciela min KORMORAN II

23 września 2014 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding odbyło się uroczyste położenie stępki niszczyciela min „KOROMORAN II”. W uroczystości wziął udział sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek.

Kontrakt na dostarczenie niszczyciela podpisano we wrześniu 2013 roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Konsorcjum, któremu przewodniczy Remontowa Shipbuilding. Kontrakt obejmuje zaprojektowanie oraz budowę prototypu z terminem przekazania przewidzianym na koniec 2016 roku, a także dwóch jednostek seryjnych. Ich realizacja przewidziana jest po zdaniu pierwszego okrętu.

Położenie stępki jest istotnym kamieniem milowym realizacji każdego projektu stoczniowego wieńczącym zakończenie obróbki prefabrykacji wstępnej kadłuba i rozpoczynającym etap montażu poszczególnych elementów statku w całość. W odróżnieniu od rozpoczęcia palenia blach, które jest fizycznym początkiem budowy, dzień położenia stępki jest dniem odniesienia zarówno dla towarzystw klasyfikacyjnych jak i dla Marynarki Wojennej (jako rozpoczęcie budowy okrętu i powołanie grupy organizacyjno-przygotowawczej stanowiącej szkielet załogi okrętu).

Okręt Kormoran II przeznaczony jest do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym. Ważnym atrybutem okrętu są wysokie parametry manewrowe zapewniane przez pędniki cykloidalne napędzane silnikami spalinowymi, czyli zachowanie bardzo restrykcyjnych kryteriów poruszania się okrętu na akwenach. Okręt o długości 58 metrów obsługiwany będzie przez 45 osobową załogę.

Główne parametry okrętu Kormoran II:

  • 1. wyporność: do 850 t
  • 2. długość całkowita – 58,50 m
  • 3. szerokość maks. – 10,30 m